S kolem v MHD nyní snadněji

Od letošního jara platí v MHD nové podmínky pro přepravu kol

V metru lze kolo přepravovat na každé první (s výjimkou první plošiny soupravy ve směru jízdy) a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy, přičemž na každé vyhrazené plošině mohou stát vždy maximálně dvě kola. Na všech dveřích jednotlivých souprav metra se nacházejí samolepky, které informují cestující o možnosti umístění kola na danou plošinu.

Nově se také zvýšil počet tramvajových linek, na nichž lze přepravovat kola. Na Praze 8 jsou to úseky Palmovka – Nádraží Vysočany – Lehovec a Palmovka – Nádraží Libeň – Lehovec. Zastávky tramvají, na nichž je povolen nástup s jízdním kolem, jsou označeny speciálním symbolem. V tramvaji lze kola postavit pouze na místa určená pro přepravu kočárků. Na každé vyhrazené plošině je povolena přeprava maximálně dvou jízdních kol.

„Každé opatření, které usnadní přepravu kol v městské hromadné dopravě, chápu jako krok vpřed. Procyklistická opatření motivují cestující k častějšímu využívání kola jakožto dopravního prostředku, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ říká k novinkám zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus. „V trendu zavádění procyklistických opatření v městské hromadné dopravě je však třeba pokračovat i nadále, neboť v oblasti cyklodopravy je stále co zlepšovat. Například v tramvaji lze kolo přepravovat pouze na vybraných úsecích, a to ještě jen ve směru z centra. Kolo také není možné přepravovat tramvají mezi 14. a 19. hodinou během pracovních dnů, přitom Praha 8 se zčásti rozkládá na kopcích a cyklisté by jistě uvítali možnost ušetřit si šlapání do kopce i během pracovního dne.“